Co mówi dotyk? – czyli o roli faktury materiałów obiciowych

Co mówi dotyk? – czyli o roli faktury materiałów obiciowych

Kiedy urządzasz swoje mieszkanie, najczęściej angażujesz zmysł wzroku. Kolorystyka mebli, ścian, podłóg i dodatków musi Ci odpowiadać, a także współgrać ze sobą. W tym barwnym karnawale zapominamy jednak o tym, że architektem komfortu i atmosfery w naszym wnętrzu może być również dotyk.

Dotyk miał w przeszłości naszego gatunku niebagatelne znaczenie. Nagie stopy i dłonie badały środowisko wokół i pozwalały odróżnić to, co nam sprzyja od tego, co stanowiło zagrożenie. Ten mechanizm pozostał z nami do dziś, dlatego wybór odpowiednich tkanin i materiałów do mebli może diametralnie zmienić atmosferę pomieszczenia, wpływając na nasze samopoczucie i postrzeganie przestrzeni. Przyjrzyjmy się, jak różne struktury materiałów wpływają na wnętrza oraz jakie korzyści niesie ze sobą każdy typ tkaniny.

Faktura, jako element większej kompozycji

Faktura tkaniny powinny ze sobą harmonizować. Haptyka, czyli inżyniera dotyku, podpowiada, że dotykając różnych powierzchni budzą się w nas odmienne wrażenia dotykowe, które mają wpływ na przeżywane przez nas emocje. Dlatego urządzając nasze wnętrza, warto postawić na harmonię i ład strukturalny, aby nie wprowadzić do naszego wnętrza chaosu.

Puszyste tkaniny obiciowe

Miękkie, gęste i puszyste materiały nie przewodzą dobrze ciepła, co oznacza, że zostaje ono dłużej na naszej skórze. Dlatego mamy wrażenie, że miękkie kocyki i wełniane sweterki są takie cieplutkie. W przeszłości, ludzie szukali ciepłych, miękkich miejsc do odpoczynku i snu, co mogło zwiększyć ich szanse na przeżycie. A zatem ewolucyjnie kontakt z gęstymi, puszystymi, miękkimi materiałami kojarzy się z bezpieczeństwem i ochroną.

Ale to nie wszystko. Jeżeli masz kota, to doskonale zrozumiesz ten mechanizm. Miękkie, puszyste tkaniny, podobnie jak kocie futerko, delikatnie stymulują receptory dotykowe w naszej skórze, co prowadzi do uwalniania w naszym mózgu endorfin – hormonów szczęścia.. Ta delikatna stymulacja pomaga nam się odstresować i odprężyć.

Co więcej puszyste materiały obiciowe często kojarzą się z domowym komfortem, co psychologicznie wprowadza nas w stan spokoju i relaksu. Mają też wyższe właściwości absorbujące dźwięk niż materiały gładkie, co pozwala zredukować poziom hałasu w naszym otoczeniu.

Do jakiego stylu pasują puszyste tkaniny obiciowe?

Puszyste, miękkie tapicerki, zwłaszcza te wykonane z aksamitu czy weluru, dodają wnętrzom luksusowego i eleganckiego wyglądu. Dlatego fenomenalnie znajdują się we wnętrzach glamour. Styl ten ceni sobie bogactwo i przepych, a miękkie, gęste tkaniny podkreślają jeszcze tę estetykę.

Puszyste, miękkie tapicerki pasują jednak do wielu stylów wnętrzarskich, które cenią komfort, przytulność i elegancję. Styl klasyczny, eklektyczny, boho, cottage, rustykalny czy skandynawski w odmianie hygge świetnie potrafią zagospodarować miękkie kanapy, fotele, krzesła, pufy czy taborety.

Gdzie postawić puszystą kanapę?

Ponieważ miękkie i gęste materiały zapraszają nas, aby się w nie zanurzyć, odciąć od świata i odpocząć, fenomenalnie nadają się do sypialni.

Jednak mięciutka kanapa, puchata pufa i cieplutkie fotele będą też sprzyjać odpoczynkowi w salonie, szczególnie w długie, zimne wieczory. Jeżeli zależy Ci, aby Twój salon był przytulnym azylem po dniu pełnym wyzwań i stresów, koniecznie postaw na miękkie, ciepłe i gęsty materiały obiciowe.

Gładkie tkaniny

Gładkie tkaniny obiciowe mają tendencję do szybkiego przewodzenia ciepła, co oznacza, że w kontakcie z nimi ucieka ono szybko z naszej skóry. Dlatego wydają nam się chłodne, co możesz wykorzystać, odpoczywając na nich w letnie, upalne dni. W przeszłości, odczucie chłodu mogło sygnalizować konieczność znalezienia schronienia, dlatego nawet dzisiaj mogę one pobudzać nas do działania.

Ale to nie wszystko. Gładkie tkaniny bardziej intensywnie stymulują receptory dotykowe w naszej skórze, co zwiększa świadomość dotykową i pobudza nasz system nerwowy.

Co więcej, gładkie materiały często kojarzą się z profesjonalizmem i elegancją. Otaczanie się takimi tkaninami może wprowadzać nas w stan gotowości do działania, zwiększając naszą motywację i produktywność. Warto ten aspekt wykorzystać, wybierając meble do pokoju nastolatka.

 

Do jakiego stylu pasują gładki tkaniny?

Gładkie i śliskie tkaniny obiciowe dodają wnętrzom elegancji i nowoczesności. Ich lśniąca powierzchnia odbija światło, co może sprawiać, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Dlatego właśnie te tkaniny doskonale komponują się z minimalistycznym stylem, podkreślając prostotę i czystość formy.

Gładkie, śliskie tapicerki pasują jednak do wszystkich stylów, które cenią sobie elegancję, nowoczesność i prostotę. Styl industrialny, skandynawski, współczesny świetnie potrafią zagospodarować gładkie kanapy, fotele, taborety czy krzesła. Sprawdzą się także w stylu glamour, ponieważ ich gładka, jednolita, lśniąca powierzchnię fenomenalnie odbija światło, nadając wnętrzu oczekiwanego blasku.

Gdzie postawić gładką kanapę?

Ponieważ gładkie i śliskie tapicerki pobudzają nas do działania, dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach, w których dużo pracujemy: gabinety, kuchnia, pokój nastolatka. Ze względu na wrażenie chłodu i przewiewności warto je także postawić w mocno nasłonecznionych pokojach. A ponieważ są zazwyczaj łatwe do utrzymania w czystości, to powinny być pierwszym wyborem do pokoików dziecięcych i domów, gdzie rezydują na stałe ogoniaści przyjaciele.

Jednak elegancka, gładka kanapa, może też być po prostu centralnym punktem salonu. Jeżeli bardziej niż na przytulności zależy nam na elegancji i pięknej grze świateł, gładkie kanapy, lśniące fotele i śliskie pufy są doskonałym rozwiązaniem.

Teksturowe materiały obiciowe

W przeszłości ludzie byli bardziej związani z naturą, dlatego teksturowane powierzchnie były codziennością – od skał i ziemi po rośliny i zwierzęta. Kontakt z różnorodnymi powierzchniami miał znaczenie dla przetrwania, co sprawia, że teksturowane materiały obiciowe do dziś pomagają naszym zmysłom w adaptacji i przystosowaniu się do otoczenia, wywołując poczucie komfortu i spokoju.

Ale to nie wszystko. Przesuwanie palcami po teksturowanej powierzchni angażuje zmysł dotyku w sposób bardziej interaktywny niż w przypadku jednolitej faktury. Wyczuwalne wypukłości, wgłębienia i wzory sprawiają, że nasze zmysły są bardziej pobudzone, a doznania bardziej intensywne i interesujące.

Co więcej, elementy natury są często kojarzone z relaksem i odpoczynkiem. Teksturowane tkaniny mogą przywoływać wspomnienia spacerów po lesie, odpoczynku na łące czy bliskości natury, co sprzyja poczuciu relaksu i spokoju.

Nie można też zapomnieć, że teksturowane tkaniny dodają głębi i wielowymiarowości przestrzeni, co sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej dynamiczne i ciekawe. Mogą również wpływać na akustykę pomieszczenia, absorbując dźwięki i redukując echo.

Do jakiego stylu pasują teksturowe materiały obiciowe?

Teksturowane tkaniny, które naśladują naturę, mogą wprowadzać do wnętrza poczucie organiczności i surowości, co jest często postrzegane jako pożądane w kontekście nowoczesnych, ekologicznych wnętrz. Te same cechy sprawdzają się także w stylach rustykalnym., boho, cottage, skandynawskim i industrialnym.

Gdzie postawić teksturową kanapę?

Ponieważ teksturowane i naturalne tapicerki z jednej strony mocno angażują nasze zmysły, a z drugiej, poprze swoją surowość, prostotę i organiczny wygląd, przywołują nam na myśl kontakt z naturą, to takie meble możemy postawić w każdym miejscu naszego domu.

Na pewno jednak warto sięgnąć po takie kanapy, sofy i fotele, jeżeli chcemy urządzić salon który połączy w sobie stymulującą rolę faktury z bezpieczeństwem i komfortem przebywania blisko natury.

To, jak urządzisz swoje wnętrze zależy wyłącznie od Ciebie. Zanim jednak zaczniesz je zapełniać nowymi meblami, zapytaj dotyk o zdanie.


Udostępnij:
PORADNIK

Potrzebujesz podpowiedzi?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób kolory oddziałują na człowieka oraz w jaki sposób wybrać tkaniny odpowiednie do ulubionego stylu wnętrzarskiego.


Zobacz

SALONY MEBLOWE I PRODUCENCI

Sprawdź, gdzie znajdziesz meble w tkaninach Italsenso

  • Partnerskie salony meblowe, w których zobaczysz próbniki naszych tkanin i zamówisz meble.
  • Producenci, którzy wykonują meble w naszych tkaninach.

Nasz fanpage

Zamknij