TWOJE MEBLE NABIERAJĄ KOLORÓW? – SPRAWDŹ, JAK CZUJĄ SIĘ Z TYM TWOJE EMOCJE.

TWOJE MEBLE NABIERAJĄ KOLORÓW? – SPRAWDŹ, JAK CZUJĄ SIĘ Z TYM TWOJE EMOCJE.

Dom to Twoja twierdza, Twoje królestwo, Twój azyl i lustro Twojej duszy. To, w jakie kolory ubierzesz swoją kanapę, sofę czy swój fotel, zdecyduje o Twoim samopoczuciu i atmosferze Twojego wnętrza. Kolory odgrywają bowiem kluczową rolę w naszym życiu – wpływają na nasze emocje, samopoczucie, decyzje i zachowanie. Wybór kolorów tkanin obiciowych jest zatem istotnym krokiem w aranżacji wnętrz.

 

SOFA NA KOZETCE u PSYCHOLOGA KOLORÓW

Badaniem wpływu długości wiązki światła, jaka wpada do naszego oka, a następnie jest przetwarzana przez chemiczne neuroprzekaźniki w mózgu na wrażenia, zajmuje się psychologia koloru. Ta młoda gałąź psychologii jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czerwona kanapa potrafi przykuć uwagę gości, ale niekoniecznie sprzyja relaksowi. Podpowie Ci również, jakie materiały obiciowe powinieneś dobrać do pokoju nastolatka, a które tapicerki sprawdzą się w Twoim salonie.

CZY KOLOR SOFY MA WIEK?

Okazuje się, że pomarańczowe i żółte pufy, fotele i łóżka dodadzą energii i pobudzą kreatywność Twojego nastolatka. Żywe odcienie materiałów obiciowych preferowane są bowiem przez osoby młode. Musisz jednak uważać, aby nie przesadzić. Intensywne i różnorodne kolory w otoczeniu mogą nie tylko utrudniać koncentrację i skupienie, ale także wzbudzić frustrację, a nawet agresję.

CZY KOLOR KANAPY MA PŁEĆ?

Na wybór kolorów wpływa także płeć właściciela. Jeżeli wyposażasz w meble kawalerkę, zdecyduj się na ciemne i zdecydowane odcienie tapicerki. Mózg mężczyzn lepiej rezonuje z ciemnymi, głębokimi i mocnymi barwami niż mózg kobiety. Panią zdecydowanie lepiej się odpoczywa na jasnych i pastelowych sofach, kanapach i fotelach. Co zrobić, jeżeli urządzasz dom koedukacyjnie? Jak zwykle – postaw na kompromis!

JAK TEMPERATURA KOLORYSTYCZNA KANAPY REGULUJE TWOJE EMOCJE?

Również temperatura barwy bezpośrednio wpływa na nasz nastrój i sprzyja określonym reakcjom emocjonalnym. Ciepłe kolory są zalecane w pomieszczeniach sprzyjających odpoczynkowi. Brązy, żółcie, beże czy głębokie pomarańcze kanap i sof pomogą stworzyć przytulną atmosferę w salonie czy sypialni. Z kolei zimne barwy fenomenalnie komponują się z przestrzenią do pracy. Chłodne zielenie i błękity sprzyjają koncentracji, dlatego do kuchni, gabinetu czy biura wybierz tapicerki w zimnych kolorach.

JAK ODCIEŃ KOLORU KANAPY WPŁYWA NA TWÓJ NASTRÓJ?

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Jednak trzeba pamiętać, że każda barwa niejedno ma imię. Kolor tapicerki może mieć bowiem różne natężenie i odcień koloru, który również wpływa na nasze samopoczucie. Energetyzujący żółty jak cytryna fotel zwróci na siebie uwagę, jednak po dniu pełnym wrażeń może mocno podrażnić twoje emocjonalne podniebienie. I odwrotnie, kiedy rano potrzebujesz energetyzującego wsparcia, by wstać, postaw na soczystą zieleń tapicerki. Cieplejsza butelkowa zieleń kanapy raczej zachęci Cię do przytulnego odpoczynku niż pobudzi rano do działania.

KOLOR MEBLI JAKO ELEMENT WIĘKSZEJ KOMPOZYCJI.

Pamiętaj także o tym, że meble to tylko i aż kolorystyczne plamy na całym płótnie pokoju. Materiały obiciowe powinny więc być dostosowane do charakteru i kolorystyki całego wnętrza. Dopiero harmonijnie dobrana paleta barw kanapy, sofy, fotela, podłogi i ścian może stworzyć przyjemną i spójną atmosferę albo pobudzić wyobraźnię, przez zaskakujący, ale precyzyjnie przemyślany zestaw kolorów.

ZNACZENIA KOLORÓW

CZERWONY

Czerwień jest niezwykle intensywna i pobudzająca. Dlatego trzeba postępować z nią ostrożnie. Twoja czerwona sofa jak żadna inna przykuje wzrok gości i doda energii każdej dyskusji. Jeżeli jednak Twoja kanapa ma służyć Ci również za łóżko, pamiętaj o tym, że barwa ta podnosi ciśnienie, zwiększa poziom adrenaliny we krwi i zdecydowanie nie pozwala się uspokoić.

POMARAŃCZOWY

Pomarańcz to kolejna niezwykle energetyczna, pozytywna barwa. Chociaż zasadniczo poprawia nastrój i pozwala uwolnić się od złych emocji, nie będzie odpowiednim wyborem dla mebli do sypialni. Jeżeli ma być dla Ciebie wsparciem, wybierz pomarańczowy narożnik lub fotele, które nie tylko dodadzą Ci zastrzyku energii, ale także pobudzą Twoją motywację i kreatywność.

ŻÓŁTY

Żółty jest kolorem słońca, dlatego kojarzony jest z radością, szczęściem, optymizmem, życiową energią i wspaniałym samopoczuciem. Użyty w nadmiarze i w intensywnym odcieniu, może powodować złość i frustrację. Dlatego jeżeli potrzebujesz słońca w domu, postaw na żółte sofy, kanapy narożniki i fotele. Jako dodatek, a nie barwa dominująca, żółty doda Ci energii nawet w pochmurne, jesienne dni.

NIEBIESKI

Niebieski działa kojąco na ciało i psychikę: obniża ciśnienie, reguluje tętno, łagodzi napięcie i uspokaja. Jest wręcz stworzony do miejsc, w których lubisz pracować lub odpoczywać. Twoja błękitna sofa ukoi nerwy po ciężkim dniu, a Twoje niebieskie fotele pozwolą Ci się skupić na lekturze. Pamiętaj jednak o tym, że niebieski użyty w nadmiarze lub w zbyt ciemnym odcieniu, może wzbudzić smutek i nadać wnętrzu nieprzyjemnie chłodną atmosferę.

ZIELONY

Zielone kanapy, sofy, łóżka I fotele ukoją Twoje nerwy i rozluźnią umysł. Zielone obicia krzeseł i akcenty dekoracyjne pomogą Ci się również skupić na zadaniu. Zieleń jest więc najbardziej uniwersalnym kolorem, który wzięty wprost z natury, nie męczy oczu i nie powoduje emocjonalnych skutków ubocznych.

FIOLETOWY

Fiolet to kolor równie wyrazisty, inspirujący i głęboki jak czerwień. Jednak w przeciwieństwie do niej, działa na psychikę uspokajająco. Sofa w ciemnym odcieniu nada przestrzeni wyrafinowania i luksusu. Fotele i narożnik w jasnych odcieniach fioletu uspokoją i dodadzą Twoim myślom lekkości.

BRĄZOWY

Brąz oraz beże wnoszą do domu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Kojarzą się z tradycją i ciepłem domowego ogniska. Brązowa kanapa na pewno pozwoli Ci bezpiecznie odpocząć, a w beżowym fotelu będziesz mógł prowadzić spokojne dyskusje do białego rana.

BARWY NEUTRALNE

Czerń, szarość i biel to barwy neutralne, które uznaje się za obojętne temperaturowo i niewywołujące skrajnych emocji. Białe kanapy, czarne fotele czy szare narożniki są ponadczasowe i pasują do każdej aranżacji. Stanowią też idealne tło dla żywych kolorów, łagodząc ich nadmiernie pobudzające działanie. Ponieważ nie posiadają barwnika chromatycznego, stosowane w nadmiarze (ściany, podłogi i meble w jednym kolorze) mogą mimo wszystko przytłoczyć (czerń), wzbudzić smutek (szarości) czy nadać wnętrzu nieprzyjemny, laboratoryjny charakter (biel).

 

Zanim zdecydujesz się zaprosić do swojego wnętrza nową sofę czy kanapę, pomyśl o tym, jaką będzie pełnić funkcję i jakimi barwami będzie się otaczać. Pamiętaj, że design to nie tylko kwestia estetyki. Od kolorów materiałów obiciowych Twoich mebli zależeć będzie przecież także Twój nastrój.


Udostępnij:
PORADNIK

Potrzebujesz podpowiedzi?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób kolory oddziałują na człowieka oraz w jaki sposób wybrać tkaniny odpowiednie do ulubionego stylu wnętrzarskiego.


Zobacz

SALONY MEBLOWE I PRODUCENCI

Sprawdź, gdzie znajdziesz meble w tkaninach Italsenso

  • Partnerskie salony meblowe, w których zobaczysz próbniki naszych tkanin i zamówisz meble.
  • Producenci, którzy wykonują meble w naszych tkaninach.

Nasz fanpage

Zamknij