Iskiereczka mruga…czyli kilka słów o trudnopalnych meblach i materiałach obiciowych.

Iskiereczka mruga…czyli kilka słów o trudnopalnych meblach i materiałach obiciowych.

Twoja wygoda oznacza również Twoje bezpieczeństwo. Nie tylko pięknie prezentujące się meble stanowią o wartości wyposażenia Twojego wnętrza, uzupełniają je kwestie, o których rzadko lub wcale nie myślimy. Taka na przykład z pozoru prozaiczna historia o iskierce…Wesoły ogień trzaska w kominku rozświetlając swym blaskiem zimowy wieczór. Jest ciepło, jasno i przytulnie. W pewnym momencie iskierka przeskakuje na zbyt blisko ustawiony fotel i ciepły nastrój w mgnieniu oka zamienia się w gorejącą katastrofę. Bez względu na to, czy ta historia jest Ci bliska, a może znasz inną, która nie pozwala Ci na swobodny relaks na wygodnej kanapie w swoim pięknym salonie lub w mięciutkim łóżku w swojej stylowej sypialni, masz wybór i możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo. W jaki sposób możesz to zrobić?

Tkaniny trudnopalne – prawo czy obowiązek?

Statystki wskazują, że jedną z częstszych przyczyn pożarów w mieszkaniach prywatnych i pokojach hotelowych jest przypadkowe zaprószenie ognia. Zwykła zapałka czy romantyczna świeczka mogą być przyczyną domowego końca świata. Jednak to, jak dbasz o bezpieczeństwo w swoim własnym domu zależy wyłącznie od Ciebie. Zaś po stronie producentów mebli, materiałów obiciowych, tkanin dekoracyjnych lub wykładzin, leży bezpieczeństwo wyposażenia Twojego domu. Wielu z nich zabezpiecza swoje wyroby preparatami utrudniającymi zapalenie lub używa materiałów trudnopalnych już na etapie ich produkcji. Jeżeli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego lub mieszkania przepisy o trudnopalności tkanin Cię nie dotyczą; wybór takiego mebla czy tapicerki jest wyłącznie Twoją decyzją, bardzo często podyktowaną przeżytymi historiami lub chęcią zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa swoim najbliższym. Jednak jeżeli należysz do grona właścicieli budynków użytku publicznego, takich jak np. hotele czy restauracje, przepisy zobowiązują Cię do przestrzegania norm unijnych związanych z jakością wykorzystywanych we wnętrzach użytkowych mebli i tkanin. Bardzo duża część tkanin oferowanych przez markę ITALSENSO już w wersji podstawowej spełnia wymagania normy EN 1021 część 1 i nie zapala się od żaru papierosa, bez dodatkowej impregnacji środkami chemicznymi.

Jakie normy regulują poziom trudnopalności tkanin obiciowych?

W zależności od przeznaczenia mebla możemy lub musimy zwrócić uwagę na spełnianie przez tkaninę obiciową i komponenty składające się na kanapy, sofy, łóżka, fotele, pufy czy narożniki obowiązującej normy :
• Norma Europejska EN 1021-1 „Meble. Ocena zapalności mebli tapicerowanych. Część 1: źródło zapłonu: tlący się papieros.”
• Norma Europejska EN 1021-2 „Meble. Ocena zapalności mebli tapicerowanych. Część 2: Źródło zapłonu: równoważnik płomienia zapałki.”
Oznaczenie tkaniny symbolem papierosa lub papierosa i zapałki informuje o tym, że tkanina spełnia wymogi pierwszej lub pierwszej i drugiej części normy „EN 1021”. Norma ta ma od 2007 roku status polskiej normy krajowej. Została ona przyjęta przez CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny) i wszyscy jego członkowie są zobowiązani do nadania jej statusu normy krajowej bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Tak więc powyższa norma obowiązuje także w krajach całej UE.

W jaki sposób tkaniny obiciowe i komponenty są testowane?

Badania przeprowadzone są przez certyfikowane laboratorium, zgodnie z zaleceniami normy EN 1021, która dokładnie określa sposób przygotowania badanego układu, czas i miejsce przyłożenia źródła zapłonu, warunki panujące w pomieszczeniu, sposób postępowania z materiałami biorącymi udział w badaniu, sposób oceny wyników oraz bardzo wiele innych szczegółów dotyczących przeprowadzanej próby. W myśl tej normy test niepalności dotyczy mebla i nie może opierać się jedynie na badaniu jednej z jego części składowych np. tkaniny obiciowej, lecz musi odbywać się na meblu wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład (pianka, włóknina, elementy konstrukcyjne). W przeciwnym razie nie mamy atestacji na mebel jak wymaga tego norma a jedynie na tkaninę przebadaną na przykładowym układzie tapicerskim.

Co to znaczy trudnopalność materiałów obiciowych?

W przypadku materiałów obiciowych i komponentów tworzących kanapę czy sofę, fotel czy narożnik trudnopalność opisuje ich zachowanie podczas kontaktu z ogniem i wysokimi temperaturami. W trakcie pożaru nie wydzielają one szkodliwych substancji lotnych, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, a zamiast się palić, tylko się topią. To od parametrów związanych z trudnopalnością zależy, jak bardzo odporna na ogień jest zastosowana w sofie, kanapie, fotelu, łóżku, narożniku czy pufie tkanina obiciowa oraz elementy tworzące konstrukcję mebla. Jeżeli te parametry są wysokie, szanse na bezpieczne wydostanie się z pomieszczenia lub ugaszenie pożaru rosną. Dlatego właśnie w miejscach publicznych, w których właściciel nie może odpowiadać za zachowanie swoich klientów, tak ważne jest stosowanie tkanin i mebli trudnopalnych. Gwarantuje to wyższe bezpieczeństwo i umożliwia efektywną ewakuację gości z budynku. Ich dodatkowym atutem dla właścicieli lub zarządzających budynkami użytku publicznego jest łatwość utrzymania ich w czystości i odporność na zużycie. Można je prać w pralkach lub czyścić chemicznie. Można je prasować parowo lub przy użyciu żelazka do temp. 110°.

Tkaniny trudnopalne – podsumowanie

Tkaniny trudnopalne stanowią zatem istotny element zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku pożaru w miejscach publicznych. Dzięki specjalnym składom i technologii produkcji zapewniają ochronę przed wysokimi temperaturami i płomieniami. Jeżeli jesteś właścicielem hotelu czy restauracji, zarządzasz urzędem czy szpitalem, Twoim obowiązkiem jest wyposażyć budynek w meble charakteryzujące się trudnopalnością. W domach i mieszkaniach prywatnych prawo nie nakazuje Ci zachowywać szczególnej ostrożności na wypadek pożaru, bowiem ryzyko zaprószenia ognia nie jest tak wysokie jak w miejscach publicznych. Dla wielu z naszych klientów, szczególnie tych, którzy w przeszłości doświadczyli pożaru, materiały obiciowe oraz meble spełniające normę EN 1021 mogą być jednak dodatkowym atutem.

Pamiętaj!
Wyprodukowanie tkaniny trudnopalnej niezapalającej się od płomienia, osiągane jest przez dodatkowe zabiegi technologiczne, dlatego nie jest stosowane w każdej partii materiałów. Jeżeli zależy Ci na sofie, kanapie lub innym meblu obitym tapicerką spełniającą wymogi normy EN 1021- część 2 (źródło zapłonu – płomień) w trakcie składania zamówienia należy wskazać swoje wymagania co do tkaniny. Tkanina taka dostępna jest tylko w całych belkach, na zamówienie, a dokumentacja jest wystawiana z fakturą do konkretnej partii towaru.


Udostępnij:
PORADNIK

Potrzebujesz podpowiedzi?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób kolory oddziałują na człowieka oraz w jaki sposób wybrać tkaniny odpowiednie do ulubionego stylu wnętrzarskiego.


Zobacz

SALONY MEBLOWE I PRODUCENCI

Sprawdź, gdzie znajdziesz meble w tkaninach Italsenso

  • Partnerskie salony meblowe, w których zobaczysz próbniki naszych tkanin i zamówisz meble.
  • Producenci, którzy wykonują meble w naszych tkaninach.

Nasz fanpage

Zamknij