Sofa, fotel czy narożnik odporne na plamy…? Czyli krótka historia o tym, jak dobrać tkaninę, by brzydkie plamy szybko znikały.

Sofa, fotel czy narożnik odporne na plamy…? Czyli krótka historia o tym, jak dobrać tkaninę, by brzydkie plamy szybko znikały.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór idealnej sofy lub kanapy, właściwego fotela czy narożnika, jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko zakupem mebla. Jest to raczej rodzaj przygody, w trakcie której dobierasz odpowiednie elementy wystroju do własnego wnętrza. Ostatecznie każda sofa, kanapa, każdy fotel czy narożnik mają nie tylko tworzyć klimat Twojego salonu lub sypialni, ale także powinny zaspokajać Twoje oczekiwania i potrzeby, stanowić odbicie Twojej osobowości, podkreślać Twój indywidualny styl i przyciągać uwagę gości swoim wyjątkowym charakterem. Marka Italsenso doskonale rozumie, że każdy wybrany przez Ciebie mebel: sofa, kanapa, fotel czy narożnik, są sercem przestrzeni, w której przyszło im zamieszkać. W tym sercu pokoju rodzą się prawdziwe emocje i okazywane są uczucia; to na kanapie czy sofie pojawia się radość, miłość, przyjaźń, bliskość, ekspresja; to na nich odpoczywasz, szukasz wytchnienia, spokoju i bezpieczeństwa. Ponieważ są to miejsca, które towarzyszą Ci w tych wszystkich pięknych, wzniosłych, ale i codziennych chwilach, bardzo często na ich powierzchni mogą pojawić się ślady przeżytych uczuć. Trącona w trakcie kibicowania butelka z winem, psie łapy radośnie rzucające się na opiekuna tuż po spacerze, a może kawałek pizzy upuszczony ze wzruszenia, kiedy córka oznajmia, że zostaniesz wkrótce babcią czy dziadkiem, pozostawiają na Twojej sofie brzydkie ślady, których bez wątpienia trzeba się pozbyć. W tym krótkim poście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie tkaniny obiciowe wybrać, by ich czyszczenie było szybkie, łatwe i skuteczne, a Twoje meble mogły bez wysiłku odzyskać nienaganny wygląd.

Jakie mamy obecnie na rynku systemy zabezpieczania tkanin tapicerskich przed zabrudzeniem?

Pierwszą, bardzo powszechnie stosowaną przez producentów mebli technologią ułatwiającą czyszczenie tkaniny obiciowej jest wykończenie materiału w ten sposób, żeby można go było wyczyścić wyłącznie wodą. Metoda znana jako aqua clean lub easy clean pozwala na łatwe usunięcie widocznej plamy z sofy, fotela czy narożnika wyłącznie przy użyciu wody, szmatki lub ręcznika papierowego. Ten prosty i ekologiczny sposób zyskał sobie już duże grono przychylnych klientów, jednak nie wszyscy wiedzą, że ta metoda jest tylko pozornie pozbawiona wad.

Przede wszystkim liczy się szybkość reakcji – co czasami bywa kłopotliwe, bo meble nie zawsze się brudzą, kiedy jesteś w pobliżu. Dzieci, zwierzaki, imprezy sprzyjają powstawaniu plam pozostających z Twoją ulubioną sofą, ukochanym fotelem czy narożnikiem na dłużej. Kiedy plama zżyje się z materiałem na dobre, najprawdopodobniej sama woda nie wystarczy.

Co więcej meble przygotowane do czyszczenia metodą easy clean nie zatrzymują cieczy na powierzchni tapicerki, dlatego plama pozornie znika, jednak tak naprawdę brud zostaje tylko rozpuszczony i wraz z wodą wnika do wnętrza mebla. Pianka wypełniająca sofę, fotel lub narożnik wchłania brud i ze względu na warunki w niej panujące (ciepło), staje się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii i grzybów. Po jakimś czasie Twoja „czysta” sofa może wydzielać nieprzyjemny zapach, który jest produktem ubocznym rozkładu brudu wewnątrz pianki tapicerskiej.

Podsumowując – jest to metoda łatwa, pomagająca usunąć widoczne zabrudzenie z powłoki mebla, nie chroni jednak sofy, fotela lub narożnika przed wnikaniem płynów do środka i niebezpiecznym rozwojem bakterii w ich wnętrzu.

 

Drugą znaną metodą jest impregnacja materiału typu water repellent. Tkanina pokryta jest specjalną warstwę ochronną, tworząc hydrofobową powłokę, która zabezpiecza sofę, fotel lub narożnik przed szybkim wsiąkaniem płynów do ich wnętrza. Niewchłonięta ciecz skrapla się na powierzchni materiału i pozostaje tam przez dłuższą chwilę. Dzięki temu masz więcej czasu, aby ją usunąć przy użyciu miękkiej ściereczki lub ręcznika papierowego, delikatnie odsączając rozlany płyn.

Niestety, łatwość stosowania tej metody sprawdza się w przypadku cieczy, zawodzi jednak przy plamach tłustych (majonez), suchych (ziemia naniesiona przez Twojego psiaka po spacerze) lub plamach zaschniętych.

Wadą tych systemów jest także sam proces nanoszenie filmu ochronnego. Cienka warstwa impregnatu na powierzchni tkaniny podczas intensywnego użytkowania lub częstego czyszczenia mebli może po prostu się zetrzeć, przestając zabezpieczać Twoją sofę, fotel czy narożnik przed zabrudzeniami. Dodatkowo w procesie impregnowania zamknięte zostają mikropory, które utrudniają tapicerce „oddychanie”, co obniża ich komfort termiczny.

Podsumowując – czyszczenie obić mebli z zastosowaną technologią water repellent jest łatwe a czas na usunięcie mokrej plamy wydłuża się w stosunku do technologii easy clean. Metoda ta nie sprawdza się jednak w starciu z suchymi lub zaschniętymi plamami i obniża się też komfort użytkowania mebli.

Trzecia technologia, Zero Spot System, łączy zalety easy clean i water repellant, eliminując przy okazji ich wady. Dzięki zastosowaniu specjalnej nanotechnologii impregnat zabezpiecza nie tylko włókna, ale także przestrzenie między nimi, co pozwala z łatwością usuwać zabrudzenia rożnego pochodzenia. Materiał obiciowy nie jest powlekany filmem tylko na powierzchni, ale impregnacja sięga w przestrzenie między włóknami nie zamykając ich. Dlatego warstwa ochronna nie traci swoich właściwości w trakcie użytkowania a Zero Spot System pozwala tkaninie oddychać zwiększając komfort użytkowania mebla.

Jak usuniesz różnego rodzaju plamy metodą Zero Spot System? To naprawdę łatwe, wystarczy kilka prostych czynności, by na powrót cieszyć się odzyskanym blaskiem Twoich ulubionych mebli.

Mokre plamy

Sofy, fotele lub kanapy pokryte materiałem wytworzonym w systemie Zero Spot System trudno chłoną mokre plamy, utrzymując je długo na powierzchni. Wystarczy taką plamę przetrzeć ręcznikiem papierowym, który wpije ciecz, a następnie delikatnie pocierając plamę od zewnątrz do jej środka miękką, mokrą gąbką lub ściereczką, usunąć jej pozostałości. Należy często płukać gąbkę w letniej, czystej wodzie, a do wywabienia bardziej uciążliwych plam można użyć niewielkiej ilości mydła lub roztworu detergentu.

Suche plamy

Większości suchych plam pozbędziemy się wyłącznie przy użyciu mokrej, miękkiej gąbki. Należy delikatnie zwilżyć plamę a następnie pocierać ją od zewnątrz do jej środka, dbając o to, żeby gąbka była ciągle czysta. Jeżeli sytuacja tego wymaga, dodajemy trochę mydła lub roztworu detergentu, a na bardzo oporne plamy, takie jak ślad po rozlanym długopisie, pomoże niewielka ilość alkoholu lub rozpuszczalnika nieoleistego.

Plamy zaschnięte

Czasami plama zostaje z sofą, fotelem lub narożnikiem na dłużej. Jeżeli na powierzchni takiego zabrudzenia utworzyła się już zaschnięta skorupa, usuwamy ją delikatnie łyżeczką. Potem zwilżamy wodą i pocieramy mokrą gąbką po powierzchni plamy, dbając o to, by gąbka była ciągle czysta, dzięki czemu w mgnieniu oka pozbywamy się problemu.

Podsumowując – czyszczenie obicia mebli z zastosowaną technologią Zero Spot System jest łatwe i bardzo efektywne. Nie musisz obawiać się, że świeża czy zaschnięta plama zostanie z Twoim meblem na zawsze, a wewnątrz Twojej sofy czy kanapy namnażać się będą niebezpieczne bakterie powodujące niemiły zapach.

Galeria


Udostępnij:
PORADNIK

Potrzebujesz podpowiedzi?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób kolory oddziałują na człowieka oraz w jaki sposób wybrać tkaniny odpowiednie do ulubionego stylu wnętrzarskiego.


Zobacz

SALONY MEBLOWE I PRODUCENCI

Sprawdź, gdzie znajdziesz meble w tkaninach Italsenso

  • Partnerskie salony meblowe, w których zobaczysz próbniki naszych tkanin i zamówisz meble.
  • Producenci, którzy wykonują meble w naszych tkaninach.

Nasz fanpage

Zamknij