• 018 41 45 457

Na liście chemicznych środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego znajduje się ponad 7 tysięcy preparatów. Niektóre z nich, zwłaszcza te, które nie są wystarczająco mocno związane z włóknami, mogą być w pewnych warunkach uwalniane i przedostawać się do organizmu człowieka.

Jednym z takich środków jest formaldehyd, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko w włókiennictwie. Formaldehyd (metanal, aldehyd mrówkowy) o wzorze HCHO to organiczny związek chemiczny, pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. W produkcji tkanin ma zastosowanie jako środek sieciujący – wpływa on na właściwości fizyczne produktu, stabilizując jego wymiar. Powoduje, że tkanina się nie gniecie, nie zbija, nie kurczy, nie rozciąga, ma szlachetniejszy chwyt. Może on również wpływać na jakość wybarwienia i stabilność koloru. W zależności od stężenia, rodzaju kontaktu i wielu innych czynników, formaldehyd na organizm człowieka może działać drażniąco, toksycznie, alergizująco, mutagennie i rakotwórczo.

Oznaczenie produktu znaczkiem „HCHO free” informuje o tym, że produkt jest wolny od formaldehydu.

PORADNIK

Potrzebujesz podpowiedzi?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób kolory oddziałują na człowieka oraz w jaki sposób wybrać tkaniny odpowiednie do ulubionego stylu wnętrzarskiego.


Zobacz

SALONY MEBLOWE I PRODUCENCI

Sprawdź, gdzie znajdziesz meble w tkaninach Italsenso

  • Partnerskie salony meblowe, w których zobaczysz próbniki naszych tkanin i zamówisz meble.
  • Producenci, którzy wykonują meble w naszych tkaninach.

Nasz fanpage

Zamknij